Jak zmienić rozmiar partycji bez utraty danych?

Jak zmienić rozmiar partycji bez utraty danych?

Jak zmienić rozmiar partycji bez utraty danych?Zmiana rozmiaru partycji systemowe, jak i każdej innej, nie musi wiązać się z reinstalacją systemu i usunięciu wszystkich danych. Ostatnimi czasy pojawiły się programy przeznaczone do tego typu operacji. Nie tracimy w ten sposób żadnych danych, a zdołamy bezpiecznie powiększyć dany dysk. Przedstawię i omówię dziś dwa, zupełnie darmowe i prawdopodobnie najlepsze programy do tego typu operacji. Niestety, wersje dla systemów 64-bitowych są płatne, dlatego trzeba uważnie tworzyć odpowiednie partycje.

Zmniejszać i rozszerzać partycje można również zmniejszać i rozszerzać partycje za pomocą wbudowanego narzędzia w Windows 7. Szczegółowy artykuł opisujący krok po kroku, jak bez strat zmniejszyć rozmiar dysku, znajdziecie pod tym adresem.
GParted 0.8.1-3.

W internecie jest mnóstwo opinii na jego temat. Jedni mówią, że nie jest to program przeznaczony dla Windows, tylko dla Ubuntu. Prawda jest taka, że wersja LiveCD wspiera takie systemy plików: NTFS, ext2/ext3/ext4, FAT16/FAT32, hfs/hfs+, ufs, xfs. Tak więc, mamy tutaj zarówno Ubuntu jak i Windows.

Co to jest LiveCD? Wersja LiveCD, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczona na nośniki CD. Programu nie uruchamiamy z poziomu pulpitu lecz musimy wypalić na płycie i uruchomić tak, jakbyśmy instalowali system.

Za pomocą tego programu możemy m.in:

tworzyć i usuwać partycje,
zmieniać rozmiar i przenosić partycje,
sprawdzać partycje.

A jak się nim posługiwać?

Kiedy już emy program, po prostu wypalamy na płytę CD. Jest to obraz .iso, więc bez problemu powinien się bootować jeśli poprawnie go wypalimy. Niektórzy mogą widzieć ten plik jako archiwum WinRar, ale nie próbujmy go wypakować. Wypalić możemy na przykład w Nero jako UDF/ISO. Przed rozpoczęciem operacji zmiany partycji, dobrze jest wykonać defragmentację dysku. Pozwoli to nam na uniknięcie problemów w trakcie operacji.

Pamiętajmy również, aby w BIOSie przestawić komputer na uruchamianie z CD/DVD-ROM. Prawdopodobnie będzie to drugie menu w lewej kolumnie i coś w stylu „First boot disc„.

Dalej powinniśmy sobie poradzić. Program nie występuje w polskiej wersji językowej, natomiast menu jest dosyć intuicyjne.

W przypadku problemów z uruchomieniem komputera z zainstalowanym systemem Windows Vista, będziemy potrzebować kolejny program i kolejną płytę. Tutaj można pobrać potrzebny program, zarówno dla wersji 32 jak i 64-bitowej, który odzyska naszą partycję.

[134MB EN] | Strona WWW programu

2. EASEUS Partition Master Home Edition 8.0.1.

Drugi, rewelacyjny program do zadań specjalnych. Niestety, tak jak jego poprzednik, nie występuje w polskiej wersji. Kolejnym minusem dla niektórych może być to, iż wspiera tylko dwa systemy plików: NTFS oraz FAT32.

Główne cechy programu:

zmiana rozmiaru i przenoszenie partycji bez utraty danych,
scalanie partycji,
dzielenie partycji i tworzenie nowych,
zarządzanie wolną przestrzenią dyskową,
konwersja dysku dynamicznego na dysk podstawowy,
konwersja systemu plików FAT do NTFS,
ewentualne odbudowanie MBR, aby ponownie uruchomić system,
defragmentacja dysków,
wsparcie Windows 2000, XP, 2003, Vista, 2008, Windows 7.

A MBR? Co to takiego?

MBR to dokładnie Master Boot Record. Funkcja ta pozwala odbudować system, kiedy pojawi się błąd o nieznalezieniu systemu operacyjnego.

Sama obsługa programu jest bardzo prosta. Wszystko opiera się na wypełnianiu odpowiednich miejsc odpowiednimi cyframi i przesuwaniu myszką.

Zatem, jak zmniejszyć lub zwiększyć rozmiar danej partycji?

Po uruchomieniu programu zobaczymy pasek partycji na samej górze. Wybieramy interesującą nas partycję, którą chcemy zmniejszyć (np. D) i klikamy PPM -> Resize/Move.

W „Unallocates Space After” wybieramy o ile chcemy zmienić rozmiar danej partycji. Możemy również skorzystać z suwaka i przeciągnąć go w lewo. Gdy już się zdecydujemy, o ile chcemy zmienić rozmiar, zatwierdzamy zmiany.

Pojawi nam się puste miejsce „Unallocated„.

Zmniejszoną partycje przesuwamy na koniec.

Zwiększamy rozmiar partycji systemowej, czyli PPM -> Resize/Move. Pole „Unallocated Space After„wskazuje nam o ile możemy zwiększyć rozmiar. Do liczby z „Unallocated Space After” dodajemy liczbę z „Partition Size” i wynik wpisujemy w „Partition Size„.

Zatwierdzamy i aktywujemy zmiany przyciskiem „Apply„.

Uruchamiamy komputer ponownie i dopiero teraz program rozpoczyna właściwą pracę. Czas trwania jest w zależności od ilości operacji, które wykonaliśmy w programie. Dla przykładu powiem, że zmniejszenie trzech różnych partycji o 5GB, 10GB i 10GB, wraz z utworzeniem nowej z powstałego wolnego miejsca, zajmuje około 3,5 – 4 godzin. Musimy dobrze zaplanować taką operację. Może to potrwać naprawdę długo.

Inne wpisy:

Categories: Informatyka

Comments are closed.

Kamera Góra Chrobre

Kiedy myślimy o Polsce jako o miejscu turystycznym, rzadko kiedy ...

Ultraszybki Internet

W dzisiejszym dynamicznym świecie, dostęp do szybkiego i niezawodnego Internetu ...

Ewolucja Opowiadania

Opowiadania nastolatki stanowią fascynującą dziedzinę literatury, która odzwierciedla nie tylko ...

Airmax Internet Nowo

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie, dostęp do szybkiego i niezawodnego internetu ...

Kamera Wolbrom: Hist

1. Wstęp Kamera Wolbrom to innowacyjne urządzenie, które zrewolucjonizowało przemysł filmowy ...