|  | 

Informatyka

Optymalizacja Windows 7 – Cz. 1

Korzystanie z systemu Windows 7 przy niezmienionej i standardowej konfiguracji może okazać się dosyć denerwujące z racji sporego obciążenia komputera. Podpowiem Wam, jak bezpiecznie przyspieszyć działanie całego systemu. Bez znaczenia jak mocny mamy komputer i wcale nie musimy rezygnować z atrakcyjnego wyglądu itp.
Na początku zajmiemy się podstawowymi i najprostszymi modyfikacjami, natomiast każdej kolejnej części poradnika postaram się przedstawić coraz bardziej wyszukane i zaawansowane opcje konfiguracji.

1. Autostart.
Zmiany przeprowadzimy w dobrze znanym msconfig.
Wchodzimy w START i w polu wyszukiwania wpisujemy właśnie „msconfig„. W zakładce „Uruchamianie” wybieramy programy, które mają zostać uruchomione wraz z Windows.
I zostawmy naprawdę ważne programy, których koniecznie potrzebujemy, bo im mniej programów zostawimy, tym szybciej system się załaduje.
Po dokonaniu wyboru, klikamy „Zastosuj” i to wszystko.

2. Uruchamianie z pomocą wszystkich rdzeni procesora.
Faktem jest, że systemy Windows korzystają zawsze tylko z jednego rdzenia procesora, bez względu na ich ilość. To kolejna modyfikacja, którą przeprowadzimy w msconfig.
Otwieramy msconfig, przechodzimy do zakładki „Rozruch” i wybieramy „Opcje zaawansowane„. Zaznaczamy okienko obok „Liczby procesorów„, wybieramy z listy maksymalną ilość i zapisujemy.
Oczywiście nie musimy korzystać z maksymalnej wartości, jednak teoretycznie, im więcej tym lepiej. W praktyce, wzrost wydajności może być znaczący lub też prawie niezauważalny. W skrajnych przypadkach może to spowolnić system, dlatego spróbujmy sami. Nie powinny pojawić się żadne błędy, jeśli jednak wystąpią i chcemy wrócić do standardowego ustawienia, odznaczamy pole, które wtedy zaznaczyliśmy i zapisujemy ponownie zmiany.
Jeśli system nie będzie chciał się uruchomić, przed rozpoczęciem ładowania systemu należy wcisnąć „F8” i wybrać „Ostatnia znana dobra konfiguracja” oraz odznaczyć powyższe pole już po uruchomieniu systemu.
Nie powinno być problemów, jednak u każdego może inaczej ta opcja zadziałać.

3. Zbędne funkcje systemu Windows.
Wchodzimy w START -> Panel sterowania -> Programy -> Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows.
W wyświetlonym oknie wybieramy funkcje, które mają zostać uruchomione z systemem. Po najechaniu myszką na daną opcję pojawi nam się mała podpowiedź z wyjaśnieniem do czego to służy. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy możemy to wyłączyć, nie zmieniajmy nic.
Wyłączyć możemy m.in: Gry, funkcje multimedialne (jeżeli nie korzystamy), platformę gadżetów jeśli również nie potrzebujemy żadnych bajerów i wiele innych. Polecam wyłączyć niektóre opcje i po ponownym uruchomieniu sprawdzić, czy nie spowodowało to żadnych błędów. Jeśli tak, włączmy je ponownie.

4. Zbędne usługi Windows.
Otwieramy START i wyszukujemy „services.msc”. Uruchamiamy znaleziony wynik i jeżeli chcemy wyłączyć cokolwiek, klikamy dwukrotnie na interesujący nas wynik i jako „Typ uruchomienia” wybieramy „Wyłączony„. Po pojedynczym kliknięciu pojawi nam się wyjaśnienie w lewej kolumnie. Polecam zapoznać się z nim przed dokonaniem zmian.
Zatem, co możemy wyłączyć? Najlepiej to, z czego nie korzystamy.

Nie potrzebujemy z pewnością takich dodatków jak:
– Propagacja certyfikatu
– Publikacja zasobów odnajdowania funkcji
– Przeglądarka komputera
– Rejestr Zdalny
– Routing i dostęp zdalny
– Serwer
– Telefonia
– Udostępnianie połączenia internetowego (ICS)
– Usługa Asystent zgodności programów
– Usługa modułu wyliczającego urządzenia przenośne
– Usługa raportowania błędów systemu Windows
– Usługa udostępniania w sieci Windows Media Player
– Usługa wprowadzania na komputer typu Tablet
– Usługi kryptograficzne
– Usługi pulpitu zdalnego
– WebClient
– Zasady usuwania karty inteligentnej

Jeżeli posiadamy odpowiednio dobry program antywirusowy, nie potrzebujemy także:
– Centrum zabezpieczeń
– Zapora systemu Windows
– Windows Defender
– Windows Update

To już koniec pierwszej części poradnika. Wzrost wydajności powinien zostać zauważony.

Inne wpisy:

optymalizacja-windows-7-cz-1

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpsiy:

  • Programy do konfiguracji i optymalizacji Windows 7 oraz Vista.

    Programy do konfiguracji i optymalizacji Windows 7 oraz Vista.

    Programy do konfiguracji i optymalizacji Windows 7 oraz Vista. Programy do konfiguracji i optymalizacji Windows 7 oraz Vista.Jak wiemy, każdy nowy system operacyjny Windows, wymaga coraz więcej miejsca i silniejszego komputera. Nie każdy może pozwolić sobie na płynną i bezproblemową pracę z Windows 7, a tym bardziej z Windows Vista. Jednak można je na różne

  • Pełna kopia zapasowa Internet Explorer 9.

    Pełna kopia zapasowa Internet Explorer 9.

    Pełna kopia zapasowa Internet Explorer 9. Tworzenie kopii zapasowej Internet Explorer 9. Pełna kopia zapasowa Internet Explorer 9.Kopia zapasowa przeglądarki jest dla wielu osób ważnym elementem. Ponowna instalacja systemu usuwa wszystkie nasze dane przeglądarki, czyli historię, zapisane hasła i inne ustawienia, których raczej nie chcieliby?my się pozbywać. Dziś? przedstawię wam aplikację, dzięki której stworzymy kopie