Optymalizacja Windows 7 – Cz. 3

Optymalizacja Windows 7 – Cz. 3

Optymalizacja Windows 7 Cz. 3Ostatnia część poradnika, w której zebrałem ostatnie działające możliwości optymalizacji Windowsa, jakie udało mi się znaleźć. Tutaj również nie będzie nic trudnego ani niezwykłego. Skupię się głównie na redukcji zużycia pamięci RAM i ogólnego zwolnienia zasobów w miarę systemowych możliwości, bez korzystania z zewnętrznych programów. Jeżeli te porady nie wystarczą, proponuję po prostu przesiadkę na Windows XP.
1. Sprawdzanie ilości zainstalowanych systemów.
W Windows 7 znajduje się funkcja, która sprawdza ilość zainstalowanych systemów. Jest to zupełnie niepotrzebne, jeżeli używamy tylko i wyłącznie jednego. Dzięki tej funkcji, system może ładować się nieco wolniej, ale możemy to stwierdzić dopiero po wyłączeniu tej funkcji i własnej obserwacji.
Wyłączamy:
Otwieramy START i na menu „Komputer” klikamy PPM -> Własciwości -> Zaawansowane ustawienia systemu.
W nowym okienku przechodzimy do zakładki „Zaawansowane” i w sekcji „Uruchamianie i odzyskiwanie” włączamy „Ustawienia„.
Obok opcji „Czas wyświetlania listy systemów operacyjnych” wpisujemy wartość 0, zamiast 30.
Zatwierdzamy zmiany.

2. Indeksowanie.
Warto wyłączyć indeksowanie plików w Windows 7. Podczas bezczynności, dysk nie będzie pracował, a system ogólnie zyska na wydajności.
Wchodzimy w START -> Komputer. Wybieramy partycję i klikamy PPM -> Właściwości. Na samym dole odznaczamy pole „Zezwalaj na indeksowanie zawartości plików na tym dysku wraz z ich właściwościami” i zatwierdzamy zmiany.
Możemy to zastosować do każdego dysku logicznego.
Operacja ta może potrwać dłuższą chwilę, ale bez obaw.

3. Defragmentacja.
Defragmentacja dysku powinna być podstawowym elementem każdego komputera, jeżeli mówimy o wydajności i przyspieszaniu. Powinniśmy ją przeprowadzać raz na tydzień, góra dwa. Nie jest nam jednak potrzebne, aby system uruchamiał defragmentację automatycznie, dlatego możemy to śmiało wyłączyć i uwolnić trochę zasobów.
Po raz kolejny udajemy się do START i menu „Komputer„. Zaznaczamy dysk, klikamy PPM -> Właściwości -> Narzędzia i w sekcji „Defragmentacja” wybieramy „Defragmentuj…„.
W nowym oknie przechodzimy do „Konfiguruj harmonogram” i odznaczamy pole obok „Uruchom zgodnie z harmonogramem”.
Zapisujemy zmiany i zamykamy.

4. Zwiękaszamy możliwość wykorzystania pamięci RAM.
Domyślnie, systemy Windows korzystają tylko z 80% pamięci. W celu zwiększenia wydajności, pozwólmy wykorzystać wszystkie nasze zasoby.
W Windows XP odbywa się to w taki sam sposób i napisałem o tym tutaj. W Windows Vista prawdopodobnie też, jednak sam nie testowałem.

Otwieramy rejestr. W menu START wyszukujemy „regedit„ i odpalamy.
Udajemy się do gałęzi [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\Session Manager\Memory Management\] i interesuje nas tylko i wyłącznie klucz “NonPagedPoolSize“.
Otwieramy go podwójnym kliknięciem i zmieniamy opcję z “szesnastkowy” na “dziesiętny”. Mnożymy: 0,98 x 1024 x 512 (dla 512 MB RAMu). Zamiast 512 podstawiamy własną wielkość pamięci RAM w megabajtach. Gdy posiadamy na przykład 2GB RAM, mnożenie będzie wyglądało tak: 0,98 x 1024 x 2048.
0,98 – ilość pamięci RAM (w procentach), która ma zostać wykorzystana. Gdy chcemy, aby system używał tylko 50% pamięci, mnożymy jako 0,50.
1024 – jednostka w KB.
512 – ilość pamięci RAM w megabajtach.
Wpisujemy wynik do klucza, który znaleźliśmy (jako dziesiętny) do przecinka, zapisujemy i uruchamiamy komputer ponownie.

W przypadku korzystania z komputera przenośnego (laptopa), należy odliczyć pamięć karty graficznej, w przeciwnym wypadku wyskoczy komunikat, iż przekroczono wartość DWORD.

5. Przenosimy pliki systemowe do pamięci RAM.

Takie przeniesienie przyspieszy odczyt plików systemowych i zwiększy ogólną prędkość systemu. Jednak, aby takie przeniesienie miało sens, ilość zamontowanej pamięci RAM powinna wynosić co najmniej 2GB.
Uruchamiamy edytor rejestru (jak powyżej) i idziemy do tej samej gałęzi co wcześniej, czyli: [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\Session Manager\Memory Management\]. Tym razem, otwieramy klucz „DisablePagingExecutive” i zmieniamy wartość z 0 na 1.

Zatwierdzamy zmiany i uruchamiamy komputer ponownie.
I to by było na tyle. Mam nadzieję, że moje porady przyniosły wzrost wydajności i nie mieliście przez nie żadnych problemów.

Inne wpisy:

Categories: Informatyka

Comments are closed.

Kamera Góra Chrobre

Kiedy myślimy o Polsce jako o miejscu turystycznym, rzadko kiedy ...

Ultraszybki Internet

W dzisiejszym dynamicznym świecie, dostęp do szybkiego i niezawodnego Internetu ...

Ewolucja Opowiadania

Opowiadania nastolatki stanowią fascynującą dziedzinę literatury, która odzwierciedla nie tylko ...

Airmax Internet Nowo

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie, dostęp do szybkiego i niezawodnego internetu ...

Kamera Wolbrom: Hist

1. Wstęp Kamera Wolbrom to innowacyjne urządzenie, które zrewolucjonizowało przemysł filmowy ...