|  | 

Informatyka

Optymalizacja Windows 7 – Cz. 3

Optymalizacja Windows 7 – Cz. 3
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Optymalizacja Windows 7 – Cz. 3

Optymalizacja Windows 7 Cz. 3Ostatnia część poradnika, w której zebrałem ostatnie działające możliwości optymalizacji Windowsa, jakie udało mi się znaleźć. Tutaj również nie będzie nic trudnego ani niezwykłego. Skupię się głównie na redukcji zużycia pamięci RAM i ogólnego zwolnienia zasobów w miarę systemowych możliwości, bez korzystania z zewnętrznych programów. Jeżeli te porady nie wystarczą, proponuję po prostu przesiadkę na Windows XP.
1. Sprawdzanie ilości zainstalowanych systemów.
W Windows 7 znajduje się funkcja, która sprawdza ilość zainstalowanych systemów. Jest to zupełnie niepotrzebne, jeżeli używamy tylko i wyłącznie jednego. Dzięki tej funkcji, system może ładować się nieco wolniej, ale możemy to stwierdzić dopiero po wyłączeniu tej funkcji i własnej obserwacji.
Wyłączamy:
Otwieramy START i na menu „Komputer” klikamy PPM -> Własciwości -> Zaawansowane ustawienia systemu.
W nowym okienku przechodzimy do zakładki „Zaawansowane” i w sekcji „Uruchamianie i odzyskiwanie” włączamy „Ustawienia„.
Obok opcji „Czas wyświetlania listy systemów operacyjnych” wpisujemy wartość 0, zamiast 30.
Zatwierdzamy zmiany.

2. Indeksowanie.
Warto wyłączyć indeksowanie plików w Windows 7. Podczas bezczynności, dysk nie będzie pracował, a system ogólnie zyska na wydajności.
Wchodzimy w START -> Komputer. Wybieramy partycję i klikamy PPM -> Właściwości. Na samym dole odznaczamy pole „Zezwalaj na indeksowanie zawartości plików na tym dysku wraz z ich właściwościami” i zatwierdzamy zmiany.
Możemy to zastosować do każdego dysku logicznego.
Operacja ta może potrwać dłuższą chwilę, ale bez obaw.

3. Defragmentacja.
Defragmentacja dysku powinna być podstawowym elementem każdego komputera, jeżeli mówimy o wydajności i przyspieszaniu. Powinniśmy ją przeprowadzać raz na tydzień, góra dwa. Nie jest nam jednak potrzebne, aby system uruchamiał defragmentację automatycznie, dlatego możemy to śmiało wyłączyć i uwolnić trochę zasobów.
Po raz kolejny udajemy się do START i menu „Komputer„. Zaznaczamy dysk, klikamy PPM -> Właściwości -> Narzędzia i w sekcji „Defragmentacja” wybieramy „Defragmentuj…„.
W nowym oknie przechodzimy do „Konfiguruj harmonogram” i odznaczamy pole obok „Uruchom zgodnie z harmonogramem”.
Zapisujemy zmiany i zamykamy.

4. Zwiękaszamy możliwość wykorzystania pamięci RAM.
Domyślnie, systemy Windows korzystają tylko z 80% pamięci. W celu zwiększenia wydajności, pozwólmy wykorzystać wszystkie nasze zasoby.
W Windows XP odbywa się to w taki sam sposób i napisałem o tym tutaj. W Windows Vista prawdopodobnie też, jednak sam nie testowałem.

Otwieramy rejestr. W menu START wyszukujemy „regedit„ i odpalamy.
Udajemy się do gałęzi [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\Session Manager\Memory Management\] i interesuje nas tylko i wyłącznie klucz “NonPagedPoolSize“.
Otwieramy go podwójnym kliknięciem i zmieniamy opcję z “szesnastkowy” na “dziesiętny”. Mnożymy: 0,98 x 1024 x 512 (dla 512 MB RAMu). Zamiast 512 podstawiamy własną wielkość pamięci RAM w megabajtach. Gdy posiadamy na przykład 2GB RAM, mnożenie będzie wyglądało tak: 0,98 x 1024 x 2048.
0,98 – ilość pamięci RAM (w procentach), która ma zostać wykorzystana. Gdy chcemy, aby system używał tylko 50% pamięci, mnożymy jako 0,50.
1024 – jednostka w KB.
512 – ilość pamięci RAM w megabajtach.
Wpisujemy wynik do klucza, który znaleźliśmy (jako dziesiętny) do przecinka, zapisujemy i uruchamiamy komputer ponownie.

W przypadku korzystania z komputera przenośnego (laptopa), należy odliczyć pamięć karty graficznej, w przeciwnym wypadku wyskoczy komunikat, iż przekroczono wartość DWORD.

5. Przenosimy pliki systemowe do pamięci RAM.

Takie przeniesienie przyspieszy odczyt plików systemowych i zwiększy ogólną prędkość systemu. Jednak, aby takie przeniesienie miało sens, ilość zamontowanej pamięci RAM powinna wynosić co najmniej 2GB.
Uruchamiamy edytor rejestru (jak powyżej) i idziemy do tej samej gałęzi co wcześniej, czyli: [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\Session Manager\Memory Management\]. Tym razem, otwieramy klucz „DisablePagingExecutive” i zmieniamy wartość z 0 na 1.

Zatwierdzamy zmiany i uruchamiamy komputer ponownie.
I to by było na tyle. Mam nadzieję, że moje porady przyniosły wzrost wydajności i nie mieliście przez nie żadnych problemów.

Inne wpisy:

optymalizacja-windows-7-cz-3

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpsiy:

  • Programy do konfiguracji i optymalizacji Windows 7 oraz Vista.

    Programy do konfiguracji i optymalizacji Windows 7 oraz Vista.

    Programy do konfiguracji i optymalizacji Windows 7 oraz Vista. Programy do konfiguracji i optymalizacji Windows 7 oraz Vista.Jak wiemy, każdy nowy system operacyjny Windows, wymaga coraz więcej miejsca i silniejszego komputera. Nie każdy może pozwolić sobie na płynną i bezproblemową pracę z Windows 7, a tym bardziej z Windows Vista. Jednak można je na różne

  • Pełna kopia zapasowa Internet Explorer 9.

    Pełna kopia zapasowa Internet Explorer 9.

    Pełna kopia zapasowa Internet Explorer 9. Tworzenie kopii zapasowej Internet Explorer 9. Pełna kopia zapasowa Internet Explorer 9.Kopia zapasowa przeglądarki jest dla wielu osób ważnym elementem. Ponowna instalacja systemu usuwa wszystkie nasze dane przeglądarki, czyli historię, zapisane hasła i inne ustawienia, których raczej nie chcieliby?my się pozbywać. Dziś? przedstawię wam aplikację, dzięki której stworzymy kopie