Przyspieszanie komputera – dla początkujących.

Przyspieszanie komputera – dla początkujących.

Przyspieszanie komputera dla poczatkujacych. 150×150 Przyspieszanie komputera dla początkujących.Na blogu opisałem już mnóstwo sposobów i narzędzi, pozwalających przyspieszyć nasz system operacyjny. Mowa była o defragmentacjach, czyszczeniach dysku i innych, dlatego dziś postanowiłem zupełnie jasno i teoretycznie opisać, na czym polega codzienne dbanie o nasz komputer i system operacyjny, aby był cały czas szybki i niezawodny. Nie będzie żadnych programów, ani żadnych zaawansowanych trików, jedynie czysta wiedza z użyciem głównie systemowych narzędzi. artykuł szczególnie dla laików, bo dla reszty może to nie być nic nowego.

1. Kontrola autostartu.

Podstawowy czynnik wpływający na szybkość uruchamiania się systemu. Wiele programów automatycznie zostaje ustawionych na start z systemem lub też sami umieściliśmy tam o kilka programów za dużo, a nie każdy jest nam potrzebny. Oczywiście, im więcej programów w autostarcie, tym wolniejsze ładowanie systemu. Zarządzać autostartem możemy za pomocą wielu zewnętrznych narzędzi, ale po co, skoro można skorzystać z wbudowanego narzędzia.

Otwieramy menu START – > Uruchom i wyszukujemy „msconfig„. W zakładce „Uruchamianie” zarządzamy aplikacjami. Zaznaczone okienko oznacza start z systemem. Pamiętajmy, aby w autostarcie zostawiać tylko programy zupełnie niezbędne tuż po starcie systemu. Do reszty proponuję utworzyć skróty na pulpicie i uruchamiać w razie potrzeb. Zapisujemy zmiany przyciskiem „Zastosuj” i możemy uruchomić komputer ponownie.

Temat autostartu i optymalizacji Windows 7 poruszałem w specjalnym trzyczęściowym poradniku. A jeśli nie chcemy zapychać autostaru, a zarazem zależy nam na paru aplikacjach, skorzystajcie z opóźnionego uruchamiania aplikacji. Omawiany program wytłumaczy nam również, co jest podczas zwykłego startu systemu uruchamiane i o ile sekund każda z tych rzeczy opóźnia ładowanie systemu.
2. Usuwanie zbędnych plików.

Podczas korzystania z komputera, tworzonych jest bardzo wiele zbędnych plików, które tylko zalegają na naszym dysku. Zapychają dysk twardy, co spowalnia jego działanie a system traci na wydajności. Są to zróżnicowane pliki, które możemy bezpiecznie usunąć i posłużyć nam do tego mogą różnego rodzaju odkurzacze i cleanery, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z systemowego narzędzia do oczyszczania partycji.

Wchodzimy do menu START -> Komputer, aby wyświetlić listę partycji. Klikamy PPM na partycji, którą chcemy przeskanować w poszukiwaniu zbędnych plików i wybieramy „Właściwości„. Wchodzimy w „Oczyszczanie dysku„, aby rozpocząć skanowanie. Wyświetli się lista z wynikami i rozmiarem. Sami decydujemy, co usunąć, a co zostawić. Zaznaczenie i usunięcie wszystkiego nie będzie wcale niebezpieczne. Klikamy „Ok” i przeprowadzamy czyszczenie.

Wbudowane narzędzie, jak i każde inne pomija kilka folderów i plików, które również możemy usunąć. Właśnie dlatego napisałem dwuczęściowy poradnik dotyczący czyszczenia komputera.
3. Defragmentacja dysku i plików startowych.

Po usunięciu jakiegokolwiek pliku z dysku, powstaje luka, która nie zostaje automatycznie załatana podczas zapisywania nowego pliku. Każdy nowy plik jest zapisywany na końcu ciągu danych, a defragmentacja służy do układania wszystkich danych obok siebie, aby usunąć powstałe puste miejsca. Regularna defragmentacja podnosi wydajność całego komputera i przyspiesza odczyt danych.

Pliki startowe to te, z których korzysta system podczas swojego startu i ich defragmentacja, również jest od czasu do czasu potrzebna.

Do defragmentacji posłużyć nam może jakieś dobre oprogramowanie do tego przeznaczone, jednak nie defragmentują one plików startowych. Możemy skorzystać z wbudowanego narzędzia w systemie. Konieczne w tym przypadku będzie zapoznanie się ze specjalnym poradnikiem, w którym opisałem znaczenie wszystkich przełączników systemowego narzędzia, jest również ten, który defragmentuje pliki startowe. Jeśli jednak chcemy zdefragmentować dysk i pliki rozruchowe za pomocą jednego programu, możecie skorzystać z Puran Defrag.
4. Czyszczenie, defragmentacja i kompresja rejestru.

Rejestr systemowy, to tak jak już wcześniej wspominałem – główne centrum dowodzenia, w którym możemy zmienić praktycznie każde ustawienie naszego systemu. Sytuacja podobna z usuwaniem zwykłych plików w komputerze. Po usunięciu programu zostają nieużywane klucze. Usunięcie kluczy powoduje lukę. Defragmentacja układa wpisy obok siebie, a z racji tego, iż cały rejestr składa się z ośmiu plików, potrzeba jest również kompresja połączona ze scalaniem, która zawiąże strukturę plików.

Obowiązkową lekturą w temacie rejestru jest obszerny artykuł dotyczący dbania o rejestr ze wszystkimi narzędziami i wiedzą.
5. Infekcje.

To już ostatni ważny punkt. Jeśli i również o niego zadbacie w trakcie codziennego użytkowania komputera, nie będziecie mieć problemów z waszym komputerem. Do codziennego użytku, zwykły antywirus na pewno wystarczy. Nie potrzebujemy żadnych firewalli i innych. Po prostu miejmy program antywirusowy cały czas aktywny – nawet w autostarcie. Usuwajmy wszelkie infekcje na bieżąco i skanujmy cały nasz komputer od czasu do czasu.

Na bezpieczeństwo wpływa również zwykłe czyszczenie komputera omówione w punkcie drugim. Im mniej zbędnych (często niebezpiecznych) plików, tym mniej dróg do ewentualnej infekcji.

Jeśli nie wiecie, jakie antywirusy są darmowe, polecam zapoznać się z tym artykułem. Przy okazji, możecie skorzystać z programu usuwającego niebezpieczne ciasteczka flash, których żaden program do czyszczenia dysku nie usuwa.

Być może pojawią się w przyszłości coraz bardziej zaawansowane rozszerzenia tego poradnika.

Inne wpisy:

Categories: Informatyka

Comments are closed.

Kamera Góra Chrobre

Kiedy myślimy o Polsce jako o miejscu turystycznym, rzadko kiedy ...

Ultraszybki Internet

W dzisiejszym dynamicznym świecie, dostęp do szybkiego i niezawodnego Internetu ...

Ewolucja Opowiadania

Opowiadania nastolatki stanowią fascynującą dziedzinę literatury, która odzwierciedla nie tylko ...

Airmax Internet Nowo

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie, dostęp do szybkiego i niezawodnego internetu ...

Kamera Wolbrom: Hist

1. Wstęp Kamera Wolbrom to innowacyjne urządzenie, które zrewolucjonizowało przemysł filmowy ...