|  | 

Informatyka

Zarządzanie partycjami z poziomu Windows 7.

Zarządzanie partycjami z poziomu Windows 7.

Zarzadzanie partycjami z poziomu Windows 7. 150×150 Zarządzanie partycjami z poziomu Windows 7.Większość z Was na pewno spotkała się z możliwością tworzenia partycji. Prawdopodobnie podczas instalacji systemu. Aby zmniejszyć, zwiększyć, usunąć lub utworzyć partycję zazwyczaj było potrzebne dodatkowe oprogramowanie, jednak w Windows 7 jest wbudowana funkcja, która pozwala zarządzać partycjami z poziomu systemu. Opisałem bardzo szeroko i dokładnie, jak zwiększyć i zmniejszyć rozmiar partycji, a także jak utworzyć nowy dysk.

Aby uruchomić funkcję, odpowiedzialną za zarządzanie naszymi partycjami, musimy otworzyć menu START i przejść do Panelu sterowania. Następnie w widoku kategorii, klikamy na “System i zabezpieczenia” i na samym dole “Utwórz i sformatuje partycje dysku twardego“.

Funkcja ta wykorzystuje usługę dysków wirtualnych. To znaczy, że musimy mieć taką usługę w systemie uruchomioną. Jeśli jest ona wyłączona, zarządzanie dyskami nam się nie otworzy. Jeśli chcemy włączyć wyżej wymienioną usługę, po wejściu w menu ”System i zabezpieczenia” klikamy na Narzędzia administracyjne -> Usługi. Odszukujemy usługę “Dysk wirtualny“, klikamy PPM i wybieramy “Właściwości“. Tam ustawiamy uruchamianie ręczne bądź automatyczne i włączamy.

Spróbujmy teraz ponownie uruchomić funkcję zarządzania dyskami. Powinniśmy zobaczyć coś takiego jak na zdjęciu poniżej.

Zarzadzanie partycjami w windows 7 300×146 Zarządzanie partycjami z poziomu Windows 7.

Pojawi nam się taki właśnie spis i graficzne ułożenie partycji. Całe zarządzanie, czyli zmniejszanie, rozszerzanie, etc odbywa się w sumie tylko za pomocą prawego przycisku myszy. Po kliknięciu PPM na dowolnej partycji pokaże się nam menu. A teraz objaśnienia podstawowych zagadnień, czyli tego co interesuje najbardziej.
1. Jak zmniejszyć dowolną partycję lub/i utworzyć nową?

Wybieramy partycję, którą chcemy zmniejszyć poprzez kliknięcie. Następnie klikamy PPM -> Zmniejsz wolumin… i w nowym okienku ustawiamy skalę zmniejszenia w megabajtach (MB), czyli o ile zmniejszyć partycję.

Zmniejszanie partycji 300×201 Zarządzanie partycjami z poziomu Windows 7.

Dla przykładu zmniejszam swoją partycję o 10GB, czyli 10000MB. Wpisuję taką wartość w nasze pole i klikam przycisk “Zmniejsz“. Na graficznym wykresie pojawi się nam “Nieprzydzielone miejsce“, czyli przestrzeń, o którą obcięliśmy partycję. W taki oto sposób zmniejszyliśmy jeden z naszych dysków.

Klikając PPM na naszym wolnym miejscu, za pomocą menu “Nowy wolumin prosty…” możemy utworzyć kolejną partycję o tym właśnie rozmiarze lub mniejszą, a ilość niewykorzystanego miejsca, cały czas będzie widoczna jako “Nieprzydzielone miejsce“. Kreator poprowadzi nas podczas tworzenia nowego dysku.
2. Jak zwiększyć rozmiar partycji?

Aby zwiększyć rozmiar partycji, musimy posiadać trochę “wolnego miejsca”, czyli kilka niewykorzystanych MB. U mnie jest to ucięte 10GB.

Tutaj pojawia się mały problem. W zewnętrznych programach mamy możliwość układania partycji, co pozwala zwiększyć rozmiar dowolnej partycji. Tutaj zwiększymy rozmiar partycji tylko tej, obok której znajduje się ”Nieprzydzielone miejsce“. Żeby to miejsce znalazło się obok środkowej partycji, musi zostać ona zmniejszona. W innym wypadku opcja rozszerzania woluminu nie będzie dostępna. Jednak posiadając dwa wolne miejsca (np obok środkowej partycji i obok ostatniej), podczas rozszerzania woluminu, będziemy mogli przydzielić cały wolny rozmiar.

Dla przykładu. Posiadając tak jak w moim przypadku 3 partycje: C, D i E i chęci rozszerzenia dysku D o 10GB, najprostszym rozwiązaniem będzie zmniejszenie innego dysku, aby uzyskać wolne miejsce. Ja zmniejszyłem E. Jednak nie mogę rozszerzyć środkowego dysku, bo obok nie ma przestrzeni. Dlatego zmniejszamy również dysk D i te parę GB (niekoniecznie 10), tak aby obok partycji, którą chcemy rozszerzyć powstała wolna, nieprzydzielone miejsce. W tym miejscu klikamy PPM na naszej partycji i wybieramy opcję “Rozszerz wolumin…” Zwiększamy rozmiar o te 10GB, które chcieliśmy i to co ucięliśmy z tej partycji, aby odblokować opcję, czyli najprawdopodobniej cały dostępny wolny obszar.

Mnóstwo tłumaczenia, a to tylko kilka kliknięć. Mam nadzieję, że wszyscy zrozumieli.
3. Jak usunąć lub sformatować partycję?

Wystarczy kliknąć PPM na dowolnej partycji i wybrać opcję “Usuń wolumin..” lub “Formatuj…“.

I w sumie na tym polega cała zabawa. W tym miejscu możemy także np. zmienić literę dysku. Zarówno literę partycji, jak również napędów i dysków wymiennych.

Inne wpisy:

zarzadzanie-partycjami-z-poziomu-windows-7

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpsiy:

  • Programy do konfiguracji i optymalizacji Windows 7 oraz Vista.

    Programy do konfiguracji i optymalizacji Windows 7 oraz Vista.

    Programy do konfiguracji i optymalizacji Windows 7 oraz Vista. Programy do konfiguracji i optymalizacji Windows 7 oraz Vista.Jak wiemy, każdy nowy system operacyjny Windows, wymaga coraz więcej miejsca i silniejszego komputera. Nie każdy może pozwolić sobie na płynną i bezproblemową pracę z Windows 7, a tym bardziej z Windows Vista. Jednak można je na różne

  • Pełna kopia zapasowa Internet Explorer 9.

    Pełna kopia zapasowa Internet Explorer 9.

    Pełna kopia zapasowa Internet Explorer 9. Tworzenie kopii zapasowej Internet Explorer 9. Pełna kopia zapasowa Internet Explorer 9.Kopia zapasowa przeglądarki jest dla wielu osób ważnym elementem. Ponowna instalacja systemu usuwa wszystkie nasze dane przeglądarki, czyli historię, zapisane hasła i inne ustawienia, których raczej nie chcieliby?my się pozbywać. Dziś? przedstawię wam aplikację, dzięki której stworzymy kopie