|  | 

Informatyka

Jak zwiększyć ilość miejsca na dysku?

Jak zwiekszyc ilosc miejsca na dysku Jak zwiększyć ilość miejsca na dysku?O dysk systemowy należy szczególnie zadbać. Dla wielu osób jest to najmniejsza partycja i po dłuższym korzystaniu z komputera, mogą pojawiać się komunikaty o małej ilości miejsca na dysku. Nawet, gdy nie brakuje nam miejsca, warto pozbyć się niepotrzebnych plików dla zwiększenia wydajności systemu. I właśnie dlatego, pokażę Wam, które pliki możemy usunąć, aby zwolnić miejsce na dysku bez korzystania z dodatkowych programów w Windows XP.

Dlaczego tak się dzieje? Windows tworzy m.in. różnego rodzaje kopie zapasowe, których jest z czasem coraz więcej i zajmują coraz więcej miejsca, a to z kolei wpływa na wydajność i szybkość pracy systemu. Jest również wiele innych plików i folderów, ale nie ma co się na ich temat rozpisywać. Po prostu je skasujmy lub przenieśmy. Zapraszam.

Przede wszystkim, musimy odkryć ukryte foldery. Wchodzimy w dowolną partycję bądź w „Mój Komputer” i klikamy na zakładkę Narzędzia -> Opcje folderów -> Widok w ustawieniach zaawansowanych, odznaczamy „Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego” oraz zaznaczamy „Pokaż ukryte pliki i foldery„.
1. Pliki tymczasowe.

Chyba najbardziej znane, niepotrzebne pliki systemowe. Tworzone przez niemal każdą aplikację o przeróżnych nazwach. Pliki te mają rozszerzenie .tmp i ich usunięcie jest całkowicie bezpieczne. Znajdziecie je w dwóch miejscach: C:\WINDOWS\Temp oraz na C:\Documents and Settings\Nazwa Użytkownika\Ustawienia lokalne\Temp.
Takie pliki tworzy również Internet Explorer i nie tylko. Jeżeli z niego nie korzystamy, a nawet jak korzystamy, możemy usunąć zawartość tego folderu. Znajdziemy go w C:\Documents and Settings\Administrator\Ustawienia lokalne\Temporary Internet Files.
2. Pliki przeglądarek internetowych.

Ja osobiście nigdy nie byłem zwolennikiem usuwania tych plików. Nigdy nie chciałem pozbywać się historii, zapamiętanych haseł etc. Nawet jeżeli zabiera mi to miejsce na dysku. Tak jest po prostu wygodniej.
Jeżeli jednak komuś naprawdę na tym zależy, może je usunąć poprzez przeglądarkę. Aby usunąć pliki w danych przeglądarkach, należy:

Mozilla Firefox – Narzędzia -> Wyczyść historię przeglądania (Ctrl + Shift + Del). Polecam rozwinąć „Szczegóły” i wybrać to, co nas interesuje. Z rozwijanego menu wybrać zakres czasowy. Czy wszystkie, czy np z ostatniej godziny.

Internet Explorer – Narzędzia -> Usuń historię przeglądania -> Usuń wszystko.

Google Chrome – > Ustawienia (ostatnia ikonka po prawej) -> Opcje -> Dla zaawansowanych -> Wyczyść dane przeglądarki. Tak samo jak w Mozilli. Wybieramy czas i zakres czyszczenia.
3. Pliki w folderze Prefetch.

Szerszy artykuł na temat działania i funkcji tego folderu znajdziecie tutaj. Zapraszam do szybkiego zapoznania się z nim.
4. Pliki Thumbs.

Gdy otwieramy jakąś grafikę, pliki te są tworzone w tym samym folderze, aby każde następne otworzenie pliku było szybsze. Działanie podobne do Prefetchingu.

Możemy wyłączyć zapisywanie tych plików. Dokonamy tego w Start -> Uruchom -> gpedit.msc -> Konfiguracja użytkownika -> Szablony administracyjne -> Składniki systemu Windows -> Explorator Windows klikamy na „Wyłącz buforowanie miniatur” i ustawianie na „Wyłączone„.

5. Kopie poprawek systemowych.

Tworzone przed instalacją danej poprawki kopie, są również niepotrzebne. Nikt przecież przy zdrowych zmysłach nie deinstaluje takich poprawek. Takie kopie zawierają foldery na C:\WINDOWS a ich nazwa rozpoczyna się od $. Mogą występować również jako niebieskie. Wszystko możemy całkowicie usunąć, a dla wielu osób, może to poskutkować sporym zwolnieniem miejsca. Nawet do 1 GB.

6. Kopie zapasowe sterowników.

Takie kopie tworzone są przez system Windows automatycznie. Możemy całkowicie usunąć te pliki. Znajdziemy je w C:\WINDOWS\Driver Cache\i386. Prawdopodobnie będą skompresowane, ale i tak usuwamy.
7. Kopie zapasowe bibliotek .dll.

… czyli kolejne zbędne kopie. Magazynowane są dokładnie w C:\WINDOWS\system32\dllcache i również możemy usunąć całą zawartość tego folderu.
8. MSOCache.

Folder tworzony przez instalator pakietu Office. Po instalacji nie jest już nam do niczego potrzebny. Znajduje się bezpośrednio na partycji C. Usunięcie jest całkowicie bezpieczne.
9. Pamięć wirtualna.

Plik o nazwie pagefile.sys usytuowany jest bezpośrednio na partycji C. Wielkość może być różna (u mnie wynosi nawet 1,99GB), ale z reguły nie jest to malutki pliczek. Znany jest również jako plik stronicowania. Jeżeli chcemy przenieść go z partycji systemowe, należy:

Przejść do Mój komputer -> PPM -> Właściwości -> Zaawansowane. W sekcji Wydajność -> Ustawienia -> Zaawansowane -> a w sekcji Pamięć wirtualna -> Zmień. Powinna nam się pokazać lista partycji, gdzie przy partycji C będzie wskazany rozmiar. Wybieramy dysk C i zaznaczamy opcję „Bez pliku stronicowania” i klikamy na „Ustaw„. Teraz wybierzmy partycję, na której ten plik ma zostać magazynowany i zaznaczmy „Rozmiar niestandardowy„. Wpisujemy tutaj dowolne rozmiary, mogą być te same co na partycji systemowej lub zaznaczyć opcję „Rozmiar kontrolowany przez system„. Klikamy „Ustaw” i dalej potwierdzamy zmiany. System może żądać ponownego uruchomienia komputera. Zróbmy to i sprawdźmy czy działa.

10. Punkty przywracania systemu.

System tworzy je automatycznie. Z wiekiem, mogą zajmować spore ilości miejsca na dysku, ale możemy wyłączyć tworzenie punktów przywracania. Jednak uważam, że zawsze lepiej mieć takie punkty „w razie co”, zwłaszcza kiedy komputer „pracuje” i przewija się dużo plików oraz programów.

Dla desperatów pokażę jak wyłączyć tworzenie takich punktów: Mój Komputer -> PPM -> Właściwości -> Przywracanie systemu i zaznaczamy opcję „Wyłącz Przywracanie systemu na wszystkich dyskach„.

Osoby mniej zdesperowane, które chcą tylko zmniejszyć ilość wykorzystywanego miejsca niech wejdą w ten sam sposób co powyżej i klikną na „Ustawienia„. Tutaj, za pomocą suwaka możemy wyregulować rozmiar punktów przywracania.

11. Zbędne programy Windows.

Standardowy XP zawiera w sobie wiele, bardziej lub mniej przydatnych, programów. Z niektórych prawdopodobnie nigdy nie będziemy korzystać, np. Windows Media Player. Niestety, usunięcie ich za pomocą systemowego deinstalatora w Panelu sterowania, nie jest możliwe. Aby odblokować i usunąć interesujące nas programy, należy przejść do C:\WINDOWS\inf i za pomocą notatnika otworzyć plik sysoc.inf. W sekcji [COMPONENTS] widzimy ścieżki różnych programów. W linii interesującej nas aplikacji, usuwamy słowo „HIDE” i zapisujemy plik. Teraz możemy bez problemu odinstalować każdy program Windows.

12. Outlook Express.

Dla osób, które nie zdecydowały się na usunięcie wbudowanego klienta poczty powyższym sposobem i korzystają z niego, pragnę powiedzieć o przechowywaniu przez Outlooka naszych maili na dysku. Standardowo jest to w C:\Dokument and Settings\Nazwa Użytkownika\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Identities. Jeżeli chcemy odzyskać trochę miejsca zabieranego przez ten plik, ale nie chcemy usuwać poczty, możemy przenieść folder za pomocą rejestru.

Wchodzimy w START -> Uruchom -> regedit. Przechodzimy do gałęzi: [HKEY_CURRENT_USER\Identities\{XXXX} (dowolny ciąg cyfr i liter)\Software\Microsoft\Otulook Express\5.0]. Otwieramy klucz „Store Root” poprzez dwukrotne kliknięcie i w polu „Dane wartości” podajemy naszą ścieżkę, gdzie chcemy zapisywać naszą pocztę.

Osoby, które chcą zwiększyć rozmiar danej partycji bez utraty danych, zapraszam do przeczytania tego artykułu.

Dzięki tym krokom, mogliśmy uzyskać sporą ilość miejsca. Jeżeli natomiast pojawiły się jakieś problemy (których nie powinno być i których u mnie nie było), proszę o kontakt na forum.

W dalszych artykułach przedstawię programy do czyszczenia komputera.

Zapraszam wszystkich również do udostępniania moich wpisów za pomocą poniższych ikon.

Inne wpisy:

jak-zwiekszyc-ilosc-miejsca-na-dysku

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpsiy:

  • Programy do konfiguracji i optymalizacji Windows 7 oraz Vista.

    Programy do konfiguracji i optymalizacji Windows 7 oraz Vista.

    Programy do konfiguracji i optymalizacji Windows 7 oraz Vista. Programy do konfiguracji i optymalizacji Windows 7 oraz Vista.Jak wiemy, każdy nowy system operacyjny Windows, wymaga coraz więcej miejsca i silniejszego komputera. Nie każdy może pozwolić sobie na płynną i bezproblemową pracę z Windows 7, a tym bardziej z Windows Vista. Jednak można je na różne

  • Pełna kopia zapasowa Internet Explorer 9.

    Pełna kopia zapasowa Internet Explorer 9.

    Pełna kopia zapasowa Internet Explorer 9. Tworzenie kopii zapasowej Internet Explorer 9. Pełna kopia zapasowa Internet Explorer 9.Kopia zapasowa przeglądarki jest dla wielu osób ważnym elementem. Ponowna instalacja systemu usuwa wszystkie nasze dane przeglądarki, czyli historię, zapisane hasła i inne ustawienia, których raczej nie chcieliby?my się pozbywać. Dziś? przedstawię wam aplikację, dzięki której stworzymy kopie