|  | 

Informatyka

Pamięć wirtualna – Cz. 2

Pamięć wirtualna – Cz. 2

Pamięć wirtualna Cz. 2Jak wiecie, każdy komputer potrzebuje innej wielkości pamięci wirtualnej. Wszystko zależy od ilości uruchomionych procesów i ich zasobożerności. Druga część artykułu, pomoże Wam na obliczenie i dobranie własnej, optymalnej wartości pamięci wirtualnej tak, aby nie spowodować konfliktów i usprawnić działanie komputera.

Jak sprawdzić obecne wykorzystanie pamięci?
W menedżerze zadań. Wciskamy CTRL + ALT + DELETE lub CTRL + SHIFT + ESC i przechodzimy do zakładki “Wydajność“.
Widzimy w tej chwili duże liczby, ale nie wszystkie nas interesują. A są tak wysokie, ponieważ podawane wartości występują w kilobajtach. Niektórym łatwiej je odczytać w megabajtach, wiec należy uruchomić kalkulator i podzielić daną liczbę przez 1024.

Zwróćmy uwagę na sekcję “Pamięć fizyczna (KB)“. Co oznaczają te liczby?

Razem – Ilość pamięci RAM zainstalowanej w komputerze.

Dostępne – Ilość pamięci RAM, która jest dostępna dla aplikacji. Jeżeli aplikacja będzie wymagała większej ilości pamięci, wtedy system ją przeniesie i skorzysta z pamięci wirtualnej.

Bufor systemu – Ilość fizycznej pamięci RAM, z której korzysta system. Przechowywane są tam dane ostatnio otwieranych aplikacji.

Interesuje nas jeszcze jedno miejsce. Jest to sekcja “Pamięć zadeklarowana (KB)“.

Razem – suma aktualnie wykorzystywanej pamięci fizycznej i wirtualnej. Jeśli wartość ta przekracza ilość zainstalowanej pamięci RAM, należy koniecznie dokupić RAM.

Limit – maksymalny rozmiar dostępnej pamięci fizycznej RAM i pliku wirtualnego.

Szczyt – maksymalna ilość pamięci fizycznej i pliku wirtualnego używana w tej sesji od ostatniego resetu komputera. Jeżeli ta liczba osiąga często podobną wartość do limitu, powinniśmy dokupić pamięć RAM. Można również powiększyć rozmiar pamięci wirtualnej, ale tak jak już mówiłem, odczyt z dysku jest o wiele wolniejszy niż ten z pamięci RAM. Wybór należy do Was.

Obserwujmy wskaźniki pamięci zadeklarowanej “Razem” oraz “Szczyt“. Jeżeli przekraczają one rozmiar pamięci RAM, komputer ma znacznie obniżoną wydajność i najlepszym wyjściem będzie dokupienie pamięci RAM. W przypadku, gdy nie możemy już dokupić kostki pamięci, ponieważ nasza płyta główna lub system nie obsłuży już więcej, pozostaje nam zwiększyć rozmiar pliku wymiany.
Jak i gdzie zmienić rozmiar pliku, napisałem w pierwszej części artykułu.

Rozmiar pamięci wirtualnej możemy zmniejszyć, gdy wartość zadeklarowana “Szczyt“, jest znacznie niższa niż pamięć fizyczna “Razem“.

Mam nadzieję, że wszystko napisałem zrozumiale i wiecie jak dostosować ilość pamięci do własnych potrzeb.

Inne wpisy:

pamiec-wirtualna-cz-2

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpsiy:

  • Programy do konfiguracji i optymalizacji Windows 7 oraz Vista.

    Programy do konfiguracji i optymalizacji Windows 7 oraz Vista.

    Programy do konfiguracji i optymalizacji Windows 7 oraz Vista. Programy do konfiguracji i optymalizacji Windows 7 oraz Vista.Jak wiemy, każdy nowy system operacyjny Windows, wymaga coraz więcej miejsca i silniejszego komputera. Nie każdy może pozwolić sobie na płynną i bezproblemową pracę z Windows 7, a tym bardziej z Windows Vista. Jednak można je na różne

  • Pełna kopia zapasowa Internet Explorer 9.

    Pełna kopia zapasowa Internet Explorer 9.

    Pełna kopia zapasowa Internet Explorer 9. Tworzenie kopii zapasowej Internet Explorer 9. Pełna kopia zapasowa Internet Explorer 9.Kopia zapasowa przeglądarki jest dla wielu osób ważnym elementem. Ponowna instalacja systemu usuwa wszystkie nasze dane przeglądarki, czyli historię, zapisane hasła i inne ustawienia, których raczej nie chcieliby?my się pozbywać. Dziś? przedstawię wam aplikację, dzięki której stworzymy kopie